2014 Newport Bermuda Race«
Official Class and Division Results
Scored Under IRC
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 1

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 6 USA 14111 AURORA Tartan 41 Andrew F Kallfelz CYC 06/25 11:09:08 117:59:08 114:48:00
2 7 USA 1818 SINN FEIN Cal 40 Peter S. Rebovich RYC 06/25 13:58:38 120:48:38 115:44:11
3 9 USA 32510 HIRO MARU Swan 43 Classic Hiroshi Nakajima CCA, Stamford, NYYC 06/25 12:59:17 119:49:17 116:27:59
4 10 USA 2213 FLYER Cal 40 Douglas R. Abbott TAYC / MRYC 06/25 14:28:16 121:18:16 117:25:22
5 11 USA 3815 ACTAEA Hinckley B40 Michael M Cone CCA, CYCOP 06/25 14:54:39 121:44:39 117:36:18
6 14 USA 21108 GADZOOKS C&C 38 Geoffrey M. Beringer Norwalk YC 06/25 15:23:57 122:13:57 118:19:16
7 16 USA 15370 ELIMINATOR C&C 35MKII VanTol, Paul;VandeVusse, Bruce Bayview YC 06/25 15:31:24 122:21:24 118:26:29
8 50 USA 60217 AURORA Sabre 362 James K Barry New Bedford YC 06/25 23:25:18 130:15:18 126:13:02
9 53 USA 754 WESTRAY Concordia 39 Juan E. Corradi CCA, NYYC 06/26 11:07:22 141:57:22 126:20:27
10 66 USA 40808 SELKIE McCurdy & Rhodes Sheila McCurdy CCA 06/26 02:01:18 132:51:18 129:24:03
11 72 USA 50836 RAZOR'S EDGE Sabre 362 Frank Kendall Pentagon Sailing 06/26 04:57:43 135:47:43 131:10:42
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 2

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 5 USA 16 DORADE S&S 52 Matt Brooks StFYC/NYYC/CCA Redress 150 Mins 06/25 09:51:11 114:01:11 114:08:01
2 8 NA 11 SWIFT Navy 44 Nick Tucker NASS 06/25 07:14:55 113:54:55 116:18:27
3 12 USA 43553 MISTY J-40 shoal draft Fred Allardyce CCA 06/25 10:37:18 117:17:18 117:38:25
4 15 USA 52066 JACQUELINE IV Hinckley SW 42 Robert S Forman NYYC, SBCC 06/25 11:22:41 118:02:41 118:23:56
5 17 USA 10625 DREAMCATCHER Swan 48 Stephen Kylander Hingham & Newbedford 06/25 09:06:22 115:46:22 118:33:05
6 22 USA 59278 ROCKET J. SQUIRREL Swan 39 Christopher L. Otorowski CCA 06/25 12:20:37 119:00:37 120:12:01
7 30 USA 52891 LUGNUTS Najad 405 Thomas J Dickson Chicago Corinthian 06/25 14:25:02 121:05:02 123:15:48
8 35 USA 93594 WIDOW MAKER C&C 44 George Bauer AYC 06/25 14:32:52 121:12:52 123:52:52
9 42 USA 50692 MORGAN OF MARIETTA Centurion 42 Colin G Golder Raritan YC 06/25 14:39:41 121:19:41 124:50:48
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 3

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 18 USA 93555 NANUQ Sabre 426 Glenn W Doncaster FBYC 06/25 05:35:29 112:05:29 118:49:01
2 21 USA 315 CARINA Custom 48 Rives Potts NYYC 06/25 07:33:22 114:03:22 119:38:41
3 27 USA 52526 STORMY WEATHER Swan 44 Michael K Maholchic EYC 06/25 09:16:35 115:46:35 122:15:36
4 29 USA 50820 FINESSE J-42 Newton P.S. Merrill NYYC, CCA 06/25 11:31:53 118:01:53 122:45:10
5 34 USA 52439 KALEVALA II Grand Soleil 37 Tapio O Saavalainen AYC 06/25 12:34:19 119:04:19 123:50:05
6 37 USA 32441 CYGNETTE Swan 441 William J. Mayer NYYC, IHYC 06/25 10:56:27 117:26:27 124:15:09
7 38 USA 93063 CROCODILE Beneteau 40.7 Scott C Ward TBD 06/25 10:15:30 116:45:30 124:20:51
8 39 USA 43950 TEMPTRESS Taylor 41 Massachusetts Maritime Academy MMASS 06/25 09:55:29 116:25:29 124:34:28
9 40 USA 93310 TRIPLE LINDY Swan 44 MKII Joseph Mele US Sailing 06/25 10:19:21 116:49:21 124:45:59
10 47 USA 51518 LAPIN First 40.7 Christopher J. Clark NYYC/IHYC 06/25 11:28:16 117:58:16 125:38:21
11 48 USA 50197 FLYING LADY Swan 46 Phillip S Dickey, MD Sachem's Head YC 06/25 13:18:26 119:48:26 126:02:14
12 63 NA 23 DEFIANCE Navy 44 Padraig O'Brien US Naval Academy 06/25 13:53:18 120:23:18 128:05:35
13 68 USA 33006 CEPHEUS Quest 33S Matthew Asaro Barrington 06/25 18:35:52 125:05:52 130:13:36
CAN 50141 WANDRIAN Taylor 41 D. William Tucker Lunenburg YC RET Retired
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 4

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 23 CAN 52543 ZO╔ II First 40 CR Francois Brassard Quebec YC 06/25 09:06:56 115:26:56 120:59:26
2 24 USA 93499 VALKYRIE Beneteau 44.7 Drew G L Chapman SIYC 06/25 03:51:23 110:11:23 121:25:45
3 26 USA 28920 SUNSET CHILD J-120 Dmitry Kondratyev RORC 06/25 05:49:00 112:09:00 122:07:53
4 36 USA 51512 ROCKET SCIENCE J-120 Rick Oricchio CCA 06/25 09:07:39 115:27:39 124:00:18
5 41 USA 50271 MONEYPENNY J-120 Ken R Comerford AYC 06/25 09:00:51 115:20:51 124:48:22
6 44 USA 51120 WINDBORN J-120 Richard W. Born CCA 06/25 09:05:04 115:25:04 124:59:51
7 45 USA 51334 SHINNECOCK J-120 James Praley Annapolis YC 06/25 09:12:47 115:32:47 125:08:12
8 46 USA 52238 RAGANA CapeFear38R Darius Peleda CPYC 06/25 10:20:49 116:40:49 125:18:53
9 58 CAN 54381 AIRBORNE IV Beneteau 50 William B. Greenwood III RNSYS / CCA 06/25 12:51:35 119:11:35 127:25:03
10 62 USA 52744 SLIDE RULE First 44.7 Scott F Bearse Hyannis YC 06/25 11:49:30 118:09:30 128:05:01
11 77 GBR 1424 HEARTBEAT IV Dufour 45e Judy and Jason Payne-James Royal Burnham YC 06/25 14:23:56 120:43:56 133:17:18
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 5

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 20 USA 43554 HONAHLEE J-44 HL DeVore & William Slattery Larchmont & American 06/25 03:47:12 109:57:12 119:37:45
2 32 USA 49 GOLD DIGGER J-44 James D. Bishop CCA, RBYC 06/25 07:28:31 113:38:31 123:31:44
3 33 USA 43600 VAMP J-44 Leonard J. Sitar CCA/STC 06/25 07:27:25 113:37:25 123:37:21
4 43 GBRT 5598 KENAI J-44 Christopher J Lewis LYC 06/25 06:56:05 113:06:05 124:58:37
5 49 USA 25244 KINCSEM J-44 Joerg Esdorn & Duncan Hennes American YC, NYYC 06/25 09:45:47 115:55:47 126:07:54
6 54 USA 42844 CHARLIE V J-44 Norman H Schulman,MD NYYC 06/25 10:01:57 116:11:57 126:39:26
7 60 USA 42324 GLORY J-44 US Coast Guard Academy CG Sailing Club 06/25 10:45:41 116:55:41 127:48:09
USA 44007 BEAGLE J-44 Philip H. Gutin, M.D. American YC RET Retired
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 6

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 25 BER 1000 NASTY MEDICINE Corby 41.5 Stephen J Sherwin, Dr RORC, CCA, RBYC 06/24 22:15:27 104:15:27 122:05:08
2 28 USA 12204 AUGUST WEST J-122 Jamey Shachoy Beverly YC 06/25 06:27:11 112:27:11 122:27:41
3 31 USA 12282 ORION J-122 Paul Milo Jr. NYYC 06/25 07:02:26 113:02:26 123:19:38
4 52 USA 52756 SARAH X-41 Gregory Manning EGYC 06/25 06:47:23 112:47:23 126:19:28
5 55 USA 60342 MATADOR J-133 Dale and Michael McIvor Pequot YC 06/25 07:08:38 113:08:38 126:50:03
6 56 USA 39532 OLD SCHOOL Farr 395 Ganson Evans STC 06/25 09:52:21 115:52:21 126:59:47
7 57 USA 60492 LUCY GEORGINA Xp44 Peter Bacon Stonington Harbor 06/25 06:44:22 112:44:22 127:16:58
8 59 USA 51601 AVRA Ctm40 Lou Roberts American YC, NYYC 06/25 06:18:26 112:18:26 127:34:52
9 61 USA 60525 CECILIE VIKING Elan 450 Vidar Skjelstad RSF Norway 06/25 09:57:13 115:57:13 127:53:49
10 64 USA 12 RED SKY J-122 John R. Pearson AHYC 06/25 12:18:46 118:18:46 129:18:57
11 67 GBR 8858 JACKKNIFE II C&C Redline 41 Andrew Hall Pwllheli Sailing Clu 06/25 09:50:07 115:50:07 129:58:02
12 70 USA 50400 ENTROPY Tripp 41 Patricia Young/Paul Hamilton CCA, NYYC 06/25 06:27:31 112:27:31 130:20:22
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 7

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 51 GER 5335 HIGH YIELD Swan 45 Hanns Ostmeier NRV Hamburg Germany 06/25 02:54:25 108:44:25 126:14:51
2 69 USA 45454 LIR Swan 45 John A. McNamara American YC 06/25 04:58:33 110:48:33 130:18:42
3 71 CAN 54403 SPITFIRE J-145C Jonathan Bamberger National YC 06/25 07:11:28 113:01:28 130:46:09
4 74 USA 52056 KING DADDY Swan 56 Devin McGranahan Chautauqua YC 06/25 06:19:23 112:09:23 131:47:02
5 75 USA 666 REINDEER Morris 47 Anthony/Peter Parker/Driscoll CCA 06/25 07:52:01 113:42:01 132:00:22
6 79 USA 50282 MIRACLE R/P 44 Michael S Cashel NYYC 06/25 06:34:33 112:24:33 133:52:46
7 80 USA 4217 ORBIT NYYC Swan 42 Rick Dominique USMMA 06/25 08:57:07 114:47:07 134:52:22
8 83 USA 60454 AZURA Swan 56 James H. Walker RBYC Penalty 60 Mins 06/25 09:49:09 116:39:09 137:18:00
9 84 USA 406 GRACIE McCurdy 69 Clarke Murphy NYYC 06/25 06:35:20 112:25:20 137:22:48
GBR 563 SHINE Grand Soleil 56 Giles Redpath RORC RET Retired
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 8

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 13 USA 61011 STARK RAVING MAD VII Swan 601 James C. Madden NYYC, SDYC & NHYC 06/24 07:19:00 88:59:00 118:04:51
2 19 USA 50095 KODIAK Custom Sloop Llwyd Ecclestone CCA 06/24 02:17:40 83:57:40 118:58:22
3 65 USA 51552 MAGIC Santa Cruz 52 Ken Laudon American YC 06/25 01:03:48 106:43:48 129:21:24
4 73 USA 4304 CHRISTOPHER DRAGON Sydney 43 Andrew & Linda Weiss Larchmont/ STC 06/25 05:06:10 110:46:10 131:35:39
5 78 USA 52120 BRIGAND Custom Sean D Saslo CCA 06/25 00:36:05 106:16:05 133:47:29
6 81 USA 51000 BOMBARDINO Santa Cruz 52 James W and Macrae Sykes American YC 06/25 06:16:12 111:56:12 135:40:02
7 82 USA 51092 BODACIOUS IV Santa Cruz 52 Jeff Urbina Columbia YC 06/25 06:14:53 111:54:53 136:32:09
8 85 USA 50069 TEMPTATION OAKCLIFF Ker 50 Art Santry / Oakcliff NYYC, Oakcliff 06/25 05:33:57 111:13:57 139:55:50
9 86 USA 52599 WINGED LION Kerr 50 William N Hubbard NYYC 06/25 04:55:05 110:35:05 141:46:11
10 88 GRE 55 IRIE 2 Kerr 55 Brian R.Cunha Newport YC 06/25 02:03:02 107:43:02 146:16:48
blank
Gibbs Hill Lighthouse Division
Class 9

Cls

Flt

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 1 USA 60272 SHOCKWAVE RP mini Maxi George Sakellaris NYYC 06/23 05:34:11 63:04:11 99:12:31
2 2 USA 45 BELLA MENTE Mini Maxi Hap Fauth NYYC 06/23 05:41:25 63:11:25 101:21:26
3 3 USA 60669 CAOL ILA R Mini Maxi Alex Schaerer YCCS 06/23 08:33:52 66:03:52 101:52:17
4 4 USA 52221 CONSTELLATION TP52 Joshua Forgacs USNA 06/23 20:25:49 77:55:49 106:31:50
5 76 BER 125 CROSSFIRE J-125 Brian Hillier St Georges Dingy 06/25 06:19:55 111:49:55 133:04:48
6 87 USA 60456 GRUNDOOM Carkeek47 James Grundy NYYC 06/25 02:24:12 107:54:12 145:01:19
USA 55655 TERRAPIN Andrews 70 Jonathan Litt Riverside YC RET Retired

©Copyright Newport Bermuda Race« 2004-2014