2014 Newport Bermuda Race«
Official Class and Division Results
Scored Under ORR
1 1 BER 688 SPIRIT OF BERMUDA 3 Mast Schooner Bermuda Sloop Foundation None 06/26 01:59:23 132:59:23 132:59:23
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 1

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 1 USA 3815 ACTAEA Hinckley B40 Michael M Cone CCA, CYCOP 06/25 14:54:39 121:44:39 80:25:58
2 2 USA 2213 FLYER Cal 40 Douglas R. Abbott TAYC / MRYC 06/25 14:28:16 121:18:16 81:05:50
3 3 USA 1818 SINN FEIN Cal 40 Peter S. Rebovich RYC 06/25 13:58:38 120:48:38 81:10:53
4 5 USA 21108 GADZOOKS C&C 38 Geoffrey M. Beringer Norwalk YC 06/25 15:23:57 122:13:57 82:50:51
5 7 USA 14111 AURORA Tartan 41 Andrew F Kallfelz CYC 06/25 11:09:08 117:59:08 83:11:26
6 8 USA 32510 HIRO MARU Swan 43 Classic Hiroshi Nakajima CCA, Stamford, NYYC 06/25 12:59:17 119:49:17 83:28:13
7 14 USA 15370 ELIMINATOR C&C 35MKII VanTol, Paul;VandeVusse, Bruce Bayview YC 06/25 15:31:24 122:21:24 84:20:48
8 20 USA 30521 GLIM CC 40 William R. Klein Norwalk YC 06/25 13:49:43 120:39:43 86:20:43
9 42 USA 754 WESTRAY Concordia 39 Juan E. Corradi CCA, NYYC 06/26 11:07:22 141:57:22 89:32:29
10 54 USA 50836 RAZOR'S EDGE Sabre 362 Frank Kendall Pentagon Sailing 06/26 04:57:43 135:47:43 90:56:41
11 57 USA 60217 AURORA Sabre 362 James K Barry New Bedford YC 06/25 23:25:18 130:15:18 91:10:39
12 66 USA 40808 SELKIE McCurdy & Rhodes Sheila McCurdy CCA 06/26 02:01:18 132:51:18 92:51:53
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 2

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 4 NA 11 SWIFT Navy 44 Nick Tucker NASS 06/25 07:14:55 113:54:55 82:23:19
2 6 USA 16 DORADE S&S 52 Matt Brooks StFYC/NYYC/CCA Redress 150 Mins 06/25 09:51:11 114:01:11 83:08:05
3 9 USA 31346 LINDY Peterson 38 David Dickerson CCA 06/25 10:06:57 116:46:57 83:57:05
4 10 USA 10625 DREAMCATCHER Swan 48 Stephen Kylander Hingham & Newbedford 06/25 09:06:22 115:46:22 83:57:25
5 13 USA 59278 ROCKET J. SQUIRREL Swan 39 Christopher L. Otorowski CCA 06/25 12:20:37 119:00:37 84:16:49
6 15 USA 43553 MISTY J-40 shoal draft Fred Allardyce CCA 06/25 10:37:18 117:17:18 84:32:14
7 16 USA 52066 JACQUELINE IV Hinckley SW 42 Robert S Forman NYYC, SBCC 06/25 11:22:41 118:02:41 84:37:42
8 17 USA 18443 AKELA III Swan 43 Djoerd Hoekstra Corinthian YC Phila 06/25 13:53:48 120:33:48 84:58:35
9 18 USA 50787 SCHEMATIC J-42 Bob Fox AYC 06/25 12:50:35 119:30:35 86:10:32
10 21 USA 73482 SLEIJRIDE J37c John Gorski & Andy Schell EYC 06/25 12:14:30 118:54:30 86:33:03
11 27 USA 52891 LUGNUTS Najad 405 Thomas J Dickson Chicago Corinthian 06/25 14:25:02 121:05:02 87:14:25
12 35 USA 93594 WIDOW MAKER C&C 44 George Bauer AYC 06/25 14:32:52 121:12:52 88:20:14
13 40 USA 50692 MORGAN OF MARIETTA Centurion 42 Colin G Golder Raritan YC 06/25 14:39:41 121:19:41 89:18:24
14 43 USA 60386 CALUSA Sabre 386 Peter H Holmes New Bedford Y.C. 06/25 16:01:42 122:41:42 89:38:04
15 53 USA 23589 HAKUNA MATATA Cal 39 TM Chris Andrews KPYC 06/25 21:02:42 127:42:42 90:46:24
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 3

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 12 USA 93555 NANUQ Sabre 426 Glenn W Doncaster FBYC 06/25 05:35:29 112:05:29 84:06:29
2 19 USA 315 CARINA Custom 48 Rives Potts NYYC 06/25 07:33:22 114:03:22 86:14:42
3 22 USA 52526 STORMY WEATHER Swan 44 Michael K Maholchic EYC 06/25 09:16:35 115:46:35 86:50:12
4 23 USA 83121 BANDANA Swan 47 Charles F Benson NYYC 06/25 10:17:05 116:47:05 86:53:53
5 24 USA 50820 FINESSE J-42 Newton P.S. Merrill NYYC, CCA 06/25 11:31:53 118:01:53 86:55:13
6 26 USA 32441 CYGNETTE Swan 441 William J. Mayer NYYC, IHYC 06/25 10:56:27 117:26:27 87:08:08
7 33 USA 93310 TRIPLE LINDY Swan 44 MKII Joseph Mele US Sailing 06/25 10:19:21 116:49:21 87:56:04
8 36 USA 52439 KALEVALA II Grand Soleil 37 Tapio O Saavalainen AYC 06/25 12:34:19 119:04:19 88:35:50
9 38 USA 43950 TEMPTRESS Taylor 41 Massachusetts Maritime Academy MMASS 06/25 09:55:29 116:25:29 88:43:40
10 39 NA 23 DEFIANCE Navy 44 Padraig O'Brien US Naval Academy 06/25 13:53:18 120:23:18 89:01:56
11 41 USA 93063 CROCODILE Beneteau 40.7 Scott C Ward TBD 06/25 10:15:30 116:45:30 89:20:13
12 44 USA 50197 FLYING LADY Swan 46 Phillip S Dickey, MD Sachem's Head YC 06/25 13:18:26 119:48:26 89:56:31
13 55 USA 51518 LAPIN First 40.7 Christopher J. Clark NYYC/IHYC 06/25 11:28:16 117:58:16 90:58:02
14 68 USA 33006 CEPHEUS Quest 33S Matthew Asaro Barrington 06/25 18:35:52 125:05:52 93:21:54
CAN 50141 WANDRIAN Taylor 41 D. William Tucker Lunenburg YC RET Retired
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 4

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 28 USA 93499 VALKYRIE Beneteau 44.7 Drew G L Chapman SIYC 06/25 03:51:23 110:11:23 87:14:33
2 29 USA 63495 DOGSLED Kaufman 47 Todd F Barnard RNSYS 06/25 05:50:45 112:10:45 87:22:05
3 30 USA 28920 SUNSET CHILD J-120 Dmitry Kondratyev RORC 06/25 05:49:00 112:09:00 87:26:45
4 32 CAN 52543 ZO╔ II First 40 CR Francois Brassard Quebec YC 06/25 09:06:56 115:26:56 87:47:58
5 34 CAN 54381 AIRBORNE IV Beneteau 50 William B. Greenwood III RNSYS / CCA 06/25 12:51:35 119:11:35 88:08:41
6 49 USA 51512 ROCKET SCIENCE J-120 Rick Oricchio CCA 06/25 09:07:39 115:27:39 90:31:59
7 51 USA 50271 MONEYPENNY J-120 Ken R Comerford AYC 06/25 09:00:51 115:20:51 90:39:44
8 52 USA 51120 WINDBORN J-120 Richard W. Born CCA 06/25 09:05:04 115:25:04 90:42:53
9 58 USA 60398 TESTING LIFE Tartan 4600 Brian W Mulhall OCYC 06/25 14:12:21 120:32:21 91:18:38
10 59 USA 51334 SHINNECOCK J-120 James Praley Annapolis YC 06/25 09:12:47 115:32:47 91:22:18
11 60 USA 52238 RAGANA CapeFear38R Darius Peleda CPYC 06/25 10:20:49 116:40:49 91:33:48
12 62 USA 52744 SLIDE RULE First 44.7 Scott F Bearse Hyannis YC 06/25 11:49:30 118:09:30 92:38:53
13 72 GBR 1424 HEARTBEAT IV Dufour 45e Judy and Jason Payne-James Royal Burnham YC 06/25 14:23:56 120:43:56 94:00:39
14 73 USA 61200 SECONDHAND LIONS J-120 Robert WB Kits van Heyningen Ida Lewis 06/25 13:23:13 119:43:13 94:18:18
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 5

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 37 USA 43554 HONAHLEE J-44 HL DeVore & William Slattery Larchmont & American 06/25 03:47:12 109:57:12 88:42:09
2 47 USA 49 GOLD DIGGER J-44 James D. Bishop CCA, RBYC 06/25 07:28:31 113:38:31 90:14:41
3 48 USA 43600 VAMP J-44 Leonard J. Sitar CCA/STC 06/25 07:27:25 113:37:25 90:26:26
4 56 GBRT 5598 KENAI J-44 Christopher J Lewis LYC 06/25 06:56:05 113:06:05 91:04:22
5 61 USA 42844 CHARLIE V J-44 Norman H Schulman,MD NYYC 06/25 10:01:57 116:11:57 92:09:35
6 63 USA 42324 GLORY J-44 US Coast Guard Academy CG Sailing Club 06/25 10:45:41 116:55:41 92:42:01
7 70 USA 25244 KINCSEM J-44 Joerg Esdorn & Duncan Hennes American YC, NYYC 06/25 09:45:47 115:55:47 93:28:50
USA 44007 BEAGLE J-44 Philip H. Gutin, M.D. American YC RET Retired
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 6

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 25 BER 1000 NASTY MEDICINE Corby 41.5 Stephen J Sherwin, Dr RORC, CCA, RBYC 06/24 22:15:27 104:15:27 87:06:56
2 45 USA 12282 ORION J-122 Paul Milo Jr. NYYC 06/25 07:02:26 113:02:26 90:04:35
3 46 USA 12204 AUGUST WEST J-122 Jamey Shachoy Beverly YC 06/25 06:27:11 112:27:11 90:10:32
4 50 USA 52756 SARAH X-41 Gregory Manning EGYC 06/25 06:47:23 112:47:23 90:33:24
5 64 USA 60342 MATADOR J-133 Dale and Michael McIvor Pequot YC 06/25 07:08:38 113:08:38 92:47:51
6 67 USA 60492 LUCY GEORGINA Xp44 Peter Bacon Stonington Harbor 06/25 06:44:22 112:44:22 93:18:12
7 69 USA 51601 AVRA Ctm40 Lou Roberts American YC, NYYC 06/25 06:18:26 112:18:26 93:26:17
8 71 USA 39532 OLD SCHOOL Farr 395 Ganson Evans STC 06/25 09:52:21 115:52:21 93:37:16
9 74 USA 50400 ENTROPY Tripp 41 Patricia Young/Paul Hamilton CCA, NYYC 06/25 06:27:31 112:27:31 94:18:28
10 75 USA 60525 CECILIE VIKING Elan 450 Vidar Skjelstad RSF Norway 06/25 09:57:13 115:57:13 94:19:56
11 77 USA 12 RED SKY J-122 John R. Pearson AHYC 06/25 12:18:46 118:18:46 94:23:56
12 79 GBR 8858 JACKKNIFE II C&C Redline 41 Andrew Hall Pwllheli Sailing Clu 06/25 09:50:07 115:50:07 94:49:59
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 7

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 65 GER 5335 HIGH YIELD Swan 45 Hanns Ostmeier NRV Hamburg Germany 06/25 02:54:25 108:44:25 92:48:34
2 78 USA 52056 KING DADDY Swan 56 Devin McGranahan Chautauqua YC 06/25 06:19:23 112:09:23 94:39:47
3 82 USA 666 REINDEER Morris 47 Anthony/Peter Parker/Driscoll CCA 06/25 07:52:01 113:42:01 96:06:10
4 83 CAN 54403 SPITFIRE J-145C Jonathan Bamberger National YC 06/25 07:11:28 113:01:28 96:33:31
5 84 USA 71 BLACK WATCH Custom Yawl John Melvin IHYC, NYYC 06/25 06:17:28 112:07:28 96:54:31
5 84 USA 4215 TSUNAMI Swan42 Stephen R Polk Bayview YC 06/25 06:17:28 112:07:28 96:54:31
6 85 USA 45454 LIR Swan 45 John A. McNamara American YC 06/25 04:58:33 110:48:33 97:22:41
7 87 USA 50282 MIRACLE R/P 44 Michael S Cashel NYYC 06/25 06:34:33 112:24:33 98:07:22
8 90 USA 4217 ORBIT NYYC Swan 42 Rick Dominique USMMA 06/25 08:57:07 114:47:07 99:24:58
9 91 USA 406 GRACIE McCurdy 69 Clarke Murphy NYYC 06/25 06:35:20 112:25:20 100:44:20
10 93 USA 60454 AZURA Swan 56 James H. Walker RBYC Penalty 60 Mins 06/25 09:49:09 116:39:09 102:41:46
GBR 563 SHINE Grand Soleil 56 Giles Redpath RORC RET Retired
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 8

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 11 USA 50095 KODIAK Custom Sloop Llwyd Ecclestone CCA 06/24 02:17:40 83:57:40 83:57:40
2 31 USA 61011 STARK RAVING MAD VII Swan 601 James C. Madden NYYC, SDYC & NHYC 06/24 07:19:00 88:59:00 87:35:32
3 76 USA 51552 MAGIC Santa Cruz 52 Ken Laudon American YC 06/25 01:03:48 106:43:48 94:22:16
4 80 USA 52120 BRIGAND Custom Sean D Saslo CCA 06/25 00:36:05 106:16:05 95:22:44
5 81 USA 43777 CRAZY HORSE Baltic 50 Kevin McLaughlin Low Tide 06/25 03:55:55 109:35:55 95:44:50
6 86 USA 2001 OAKCLIFF FARR 47 Farr 47 Mark DiSanti Oakcliff Sailing 06/25 05:42:30 111:22:30 98:03:47
7 88 USA 51000 BOMBARDINO Santa Cruz 52 James W and Macrae Sykes American YC 06/25 06:16:12 111:56:12 98:51:33
8 89 USA 4304 CHRISTOPHER DRAGON Sydney 43 Andrew & Linda Weiss Larchmont/ STC 06/25 05:06:10 110:46:10 99:20:37
9 92 USA 51092 BODACIOUS IV Santa Cruz 52 Jeff Urbina Columbia YC 06/25 06:14:53 111:54:53 101:39:54
10 94 USA 52599 WINGED LION Kerr 50 William N Hubbard NYYC 06/25 04:55:05 110:35:05 105:23:43
11 95 USA 50069 TEMPTATION OAKCLIFF Ker 50 Art Santry / Oakcliff NYYC, Oakcliff 06/25 05:33:57 111:13:57 105:33:02
12 96 GRE 55 IRIE 2 Kerr 55 Brian R.Cunha Newport YC 06/25 02:03:02 107:43:02 106:18:55
blank
Gibbs Hill Lighthouse Division
Class 9

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 1 USA 60272 SHOCKWAVE RP mini Maxi George Sakellaris NYYC 06/23 05:34:11 63:04:11 61:27:41
2 2 USA 45 BELLA MENTE Mini Maxi Hap Fauth NYYC 06/23 05:41:25 63:11:25 63:11:25
3 3 USA 60669 CAOL ILA R Mini Maxi Alex Schaerer YCCS 06/23 08:33:52 66:03:52 63:12:05
4 4 USA 52221 CONSTELLATION TP52 Joshua Forgacs USNA 06/23 20:25:49 77:55:49 66:31:45
5 5 BER 125 CROSSFIRE J-125 Brian Hillier St Georges Dingy 06/25 06:19:55 111:49:55 81:55:34
6 6 USA 60456 GRUNDOOM Carkeek47 James Grundy NYYC 06/25 02:24:12 107:54:12 91:47:10
7 7 USA 55155 RIMA2 R/P 55 John G Brim NYYC 06/25 01:49:00 107:19:00 95:54:26
USA 55655 TERRAPIN Andrews 70 Jonathan Litt Riverside YC RET Retired
blank
Cruiser Division
Class 10

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 1 USA 53169 SIMPATICO Pearson 39 William F Riley Stage Harbor YC 06/25 16:11:20 121:31:20 78:45:24
2 2 USA 52571 ATTITUDE Beneteau 423 Shawn Dahlen Duxbury & Beverly YC 06/25 14:47:06 120:07:06 81:08:15
3 3 USA 60172 LIBERTY CALL Hallberg Rassy43 Matthew G. Pilon NOS 06/25 15:29:07 120:49:07 81:20:03
4 4 USA 32730 INISHARON F&C 44 Jim Murphy and Tom Tobin American 06/25 16:10:21 121:30:21 81:43:16
5 5 USA 35322 WISCHBONE Oyster 53 Jeffrey S Wisch, MD CCA 06/25 18:12:33 123:32:33 83:35:16
6 6 USA 32708 CHECKMATE Alden 44 Frank J Flores Essex YC 06/25 18:31:20 123:51:20 83:49:55
7 7 USA 51428 SHEARWATER Mason43 Daniel Biemesderfer CCA, Guilford YC 06/25 23:55:38 129:15:38 84:04:22
8 8 USA 52766 BLUE NOTE Bristol 43.3 Gary Nackman Quebec YC 06/25 21:19:59 126:39:59 84:23:56
9 19 USA 60650 MISS RED Valiant 50 Dennis M O'Toole none 06/26 02:55:32 132:15:32 89:30:23
USA 50255 HAPPY VALLEY C&C 48 Richard J. Maddock NYYC RET Retired
USA 43689 SEBASTIANA Bermuda 40 Yawl Joseph A. Sammartino None RET Retired
blank
Cruiser Division
Class 11

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 9 USA 55110 HAERLEM Swan 55 Hendrikus Henk Wisker NA 06/25 12:37:54 117:47:54 86:13:01
2 10 USA 5906 ECLIPSE Hinckley 59 Stephen Minor NYYC & SYC 06/25 15:56:54 121:06:54 86:14:22
3 12 GBR 4626 BREEZING UP J-46 W. Bradford Willauer CCA 06/25 10:00:18 115:10:18 87:00:58
4 13 USA 48601 ICE BEAR Morris 48 Carolyn J. Harrington,M.D. CCA 06/25 15:30:03 120:40:03 87:39:55
5 14 USA 51020 MOMENTUM Hinckley 51 Paul Kanev NA 06/25 15:57:08 121:07:08 87:46:26
6 15 USA 59001 CETACEA Hinckley 59 Christopher. J Culver NYYC 06/25 13:32:43 118:42:43 87:50:58
7 16 USA 40298 MERLIN Swan 57 John Duerden NYYC 06/25 10:48:45 115:58:45 88:16:07
8 17 USA 54946 BLUE C&C 51 Daniel Epstein Blue Who/RIMS 06/25 13:40:44 118:50:44 88:31:55
9 18 USA 51703 RESTIVE Alden 48 George P. Denny, III NYYC 06/25 14:30:29 119:40:29 89:16:08
10 21 USA 5501 LAISSEZ FAIRE Custom 55 Robert A. Young Indian Harbor YC 06/25 21:26:40 126:36:40 90:47:09
blank
Cruiser Division
Class 12

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 11 USA 22 TRUE J-160 Howard B. Hodgson, Jr. CCA/NYYC/MYC 06/25 04:09:44 109:09:44 86:26:54
2 20 ITA 12271 ISOLA Baltic 52 Howard M Eisenberg NYYC 06/25 09:53:37 114:53:37 89:30:34
3 22 USA 51868 DEFIANCE Swan 56 Peter B Noonan NYYC,CCA 06/25 07:53:14 112:53:14 92:13:16
4 23 USA 40047 VERISSIMO Alden 63 Chris Cannon NYYC & CYC 06/25 13:52:56 118:52:56 92:25:56
5 24 USA 51104 WINDWALKER Hood60 Daniel J Levangie Carnegie Abbey 06/25 11:08:40 116:08:40 92:53:55
6 25 USA 32872 HERMIE LOUISE Little Harbor 78 Gerald W Harris Jr. NYYC 06/25 11:24:40 116:24:40 94:42:23
7 26 USA 8888 LADY B Swan 60 John P Madden RBYC 06/25 09:19:53 114:19:53 97:07:02
8 27 USA 45024 TRAILBLAZER Swan 45 Brian Finn Lloyd Harbor YC 06/25 10:47:45 115:47:45 97:09:11
9 28 USA 51382 SKYE Swan53 Ralph Worthington NYYC 06/25 11:11:47 116:11:47 98:45:02
10 29 GBR 711 MAXIMIZER Farr 73 Maximizer Charters Ltd NYYC 06/25 04:00:38 109:00:38 100:58:30
11 30 AUT 2002 CUBA LIBRE VOC 60 Johannes Schwarz KYCKlagenfurt 06/25 06:37:54 111:37:54 111:37:54
NED 8225 HASSEBAS Shipman 63 Litjens KWVL RET Retired
GBR 65561 MATAWAI Oyster 655 Michael J Hahn none RET Retired
blank
Double-Handed Division
Class 13

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 1 USA 51013 JEROBOAM Beneteau 351 Jonathan Green IYAC 06/25 13:31:16 118:21:16 83:50:22
2 2 USA 32575 PALADIN J-35 Jason A Richter Setauket YC 06/25 10:25:09 115:15:09 89:58:38
3 3 USA 40789 LORA ANN Express 37 Richard T du Moulin Larchmont/STC 06/25 09:49:42 114:39:42 90:50:09
4 4 USA 50343 CHOUCAS Jeanneau SF36 Frederic Cosandey Stuyvesant YC 06/25 12:18:15 117:08:15 91:09:18
5 5 USA 52881 CADENCE Able Apogee 50 Robert D. Warters CCA, ChYC, LYC 06/25 10:48:26 115:38:26 91:59:47
6 6 USA 52044 RUSE Swan44 Mark II William Marsh HYC 06/25 13:35:29 118:25:29 92:35:55
7 7 USA 5341 FREEBIRD Swan 44 Philip M Asche NYYC 06/25 15:53:16 120:43:16 93:55:15
8 8 USA 62 ARROWHEAD J-42 Steve Berlack NYC Penalty 30 Mins 06/25 12:06:20 117:26:20 95:24:56
9 9 USA 52648 WHISPER Hinckley 48 Thomas J. Vander Salm Corinthian YC 06/25 23:59:30 128:49:30 95:31:02
10 11 USA 40104 KIVA Hinckley SW 51 Mark Stevens CCA 06/25 14:11:14 119:01:14 96:49:34
USA 52787 NEXT BOAT Morris 45 Mark Ellman CCA, NYYC RET Retired
USA 73439 SIRENA BELLA J-44 Joe Murli MUDHEAD RET Retired
blank
Double-Handed Division
Class 14

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 10 USA 43968 ALIBI J-120 Gardner L. Grant, Jr. STC / Cedar Point YC 06/25 09:47:58 114:27:58 95:58:40
2 12 USA 50622 MIREILLE J-120 E. Hewitt Gaynor CCA 06/25 12:32:04 117:12:04 97:38:46
3 13 USA 7050 RESOLUTE J-122 Scott Miller RORC 06/25 09:10:10 113:50:10 98:11:32
4 14 USA 60628 MAX Pogo 10.5 Moritz Hilf NYYC 06/25 15:34:51 120:14:51 102:53:31
5 15 USA 60511 EAGLES DARE J-111 Michael H Piper Eastern YC 06/25 14:13:24 118:53:24 103:13:30
6 16 USA 39 PELIONE Class 40 Edward R Cesare Norwalk YC / STC 06/25 06:44:15 111:24:15 109:19:17
7 17 USA 52814 JEFFREYMACFARLANECOM Class 40 Jeffrey G A MacFarlane Oakcliff racing 06/25 03:55:44 108:35:44 109:27:44
8 18 USA 106 GRYPHONSOLO2 Akilaria RC2 Joseph S Harris CCA, NYYC, MYC 06/25 07:19:15 111:59:15 111:59:14
USA 128 TOOTHFACE2 Akilaria RC3 Michael Dreese Constitution YC RET Retired

©Copyright Newport Bermuda Race« 2004-2014