2016 Newport Bermuda Race®
Provisional Class and Division Results
Scored Under ORR
blank
Spirit of Tradition
Class 0

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 1 BER 688 SPIRIT OF BERMUDA Bermuda Sloop/3 Masted Schoone Bermuda Sloop Foundation RBYC 06/22 10:10:08 115:10:08 101:50:00
2 2 USA 1 AMERICA Schooner Troy Sears 06/22 14:26:26 119:26:26 104:29:00
3 3 USA 60096 ALTAIR S&S 96 Bob Eichler Antigua YC,NYYC, Seattle YC. 06/22 13:21:47 118:21:47 110:00:41
4 4 USA 77 FARFARER Schooner Frank Blair CCA 06/22 12:17:41 117:17:41 117:17:41
blank
Double-Handed Division
Class 1

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 3 USA 40104 KIVA Hinckley SW51 Mark Stevens CCA 06/22 02:00:35 106:50:35 87:40:57
2 6 USA 52062 ARROWHEAD J-42 Steve Berlack RORC 06/22 07:17:26 112:07:26 92:39:43
3 9 USA 50622 MIREILLE J-120 Hewitt Gaynor CCA 06/22 06:55:07 111:45:07 94:24:29
4 10 USA 52787 NEXT BOAT Morris 45 Mark Ellman CCA, STC 06/22 06:40:50 111:30:50 97:22:30
5 11 USA 50066 SOLARUS J-130 Sharon Winkler and Noel Sterrett RORC, CYCA 06/22 07:04:03 111:54:03 98:38:43
6 13 USA 52675 OAKCLIFF OCEAN RACIN Ker 11.3 Oakcliff Oakcliff Sailing 06/22 07:04:44 111:54:44 103:01:11
USA 60036 HELIOS Sunfast 3600 Adrian Little CPYC DNS Did Not Start
USA 39 PLEIONE / PLEIAD RAC Class 40 Edward Cesare STC/NYYC/NYC/RORC DNS Did Not Start
blank
Double-Handed Division
Class 2

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 1 USA 42899 YANKEE GIRL Morris Justine 36 S. Zachary Lee 06/22 10:54:47 115:34:47 81:43:29
2 2 USA 51013 JEROBOAM Oceanis 351 Jonathan Green Corinthian YC, IYAC 06/22 10:08:16 114:48:16 82:44:36
3 4 USA 40789 LORA ANN Express 37 Richard Du Moulin CCA, STC 06/22 07:34:41 112:14:41 90:14:27
4 5 USA 52044 RUSE Swan 44 William Marsh Hyannis YC 06/22 10:08:25 114:48:25 91:59:59
5 7 USA 50343 CHOUCAS Sunfast 36 Frederic Cosandey STC 06/22 12:31:30 117:11:30 93:23:36
6 8 USA 30207 APOGEE Valiant 40 Benjamin Morris CCA 06/22 23:35:00 128:15:00 93:40:39
7 12 USA 52648 WHISPER Hinckley 48 Yawl Thomas Vander Salm CCA 06/23 03:47:47 132:27:47 99:55:48
USA 32624 DIRIGO C&C 41 Eric M. Johnson Eastport YC, SGD&SC DNS Did Not Start
USA 5341 FREEBIRD Swan 44 Philip Asche NYYC, RYS DNS Did Not Start
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 3

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 2 USA 2213 FLYER Cal 40 Douglas Abbott TAYC, MRYC 06/22 07:20:24 111:50:24 71:33:05
2 4 USA 40808 SELKIE McCurdy & Rhodes 38 Sheila McCurdy CCA 06/22 06:11:24 110:41:24 73:22:34
3 6 USA 53169 SIMPATICO Pearson 39 William Riley Stage Harbor YC 06/22 11:00:01 115:30:01 73:59:53
4 8 USA 50836 RAZOR'S EDGE Sabre 362 Frank Kendall CCA, Pentagon S C 06/22 13:10:13 117:40:13 75:03:32
5 10 CAN 34593 SUGAR & SPICE C&C 41 Fraser Forsythe CCA, RKYC 06/22 10:03:54 114:33:54 75:29:21
6 12 BER 435 BERMUDA OYSTER Oyster 435 Paul Hubbard RBYC, RHADC 06/22 11:45:25 116:15:25 76:11:45
7 14 USA 30521 GLIM C&c 402 William Klein Norwalk YC 06/22 09:35:31 114:05:31 77:18:41
8 34 USA 12946 AGGRESSIVE C&C 35-2 Raymond Renaud Bristol YC 06/22 21:58:00 126:28:00 80:38:17
USA 3815 ACTAEA Hinckley Bermuda 40 Michael Cone CCA, Corinthian YC of Phila RET Retired
USA 15370 ELIMINATOR C&C 35-2 Christopher Vantol Bayview YC, Detroit YC DNS Did Not Start
USA 32510 HIRO MARU Swan 43 Hiroshi Nakajima CCA, Stamford YC, STC, NYYC DNS Did Not Start
USA 2021 NICOLE Cal 40 T. Coleman duPont CCA DNS Did Not Start
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 4

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 9 USA 60640 PERIGEE Beneteau 42s7 Charles Bocklet III Point Lookout Yacht Club 06/22 06:45:12 111:05:12 75:11:36
2 13 USA 10625 DREAMCATCHER Swan 48 Stephen Kylander NBYC, HYC 06/22 07:29:37 111:49:37 77:16:24
3 26 USA 23589 HAKUNA MATATA Cal 39 Christopher Andrews KIttery Point Yacht Club 06/22 11:54:00 116:14:00 79:22:00
4 32 USA 224 THAT'S RIDICULOUS First 36.7 Francis Nilsen MSSA Penalty 30 Mins 06/22 10:51:10 115:41:10 80:26:52
5 35 USA 42050 ZEST Hinckley 42 Brian Swiggett CCA,CSHBC 06/22 12:39:59 116:59:59 81:01:24
6 36 USA 52066 JACQUELINE IV Hinckley Sw 42 Robert Forman NYYC, SBCC, RORC 06/22 14:44:09 119:04:09 81:05:09
7 43 USA 69213 ZIPPORAH Express 37 Doug Mann 06/22 14:04:24 118:24:24 82:33:08
8 44 USA 51016 AURA Swan 44 William Kardash CCA, NYYC 06/22 14:06:26 118:26:26 82:35:10
9 53 USA 50692 MORGAN OF MARIETTA Centurion 42 Colin Golder Raritan YC, RHKYC 06/22 15:47:48 120:07:48 84:08:01
10 58 USA 87526 GREY GHOST Zaal 38 Philip Parish CCA,TAYC 06/22 22:17:00 126:37:00 85:58:14
USA 779 FROYA McCurdy & Rhodes 46 Briggs Tobin CCA, STC, Noroton YC RET Retired
USA 43553 MISTY J-40 Wk Fred Allardyce CCA DNS Did Not Start
NA 11 SWIFT Navy 44 Mk I USNA NASS DNS Did Not Start
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 5

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 11 USA 79 KYRIE Tartan 4100 John DI Matteo Centerport Yacht Club 06/22 03:07:14 107:17:14 76:04:17
2 15 USA 42937 CARINA J-37 Will Passano CCA, Gibson Island YS 06/22 05:30:34 109:40:34 77:31:48
3 17 USA 50820 FINESSE J-42 Eliot Merrill CCA, HYC, WYC, SHYC 06/22 06:46:26 110:56:26 77:36:50
4 22 USA 52910 SHAZAAM! J-42 Roger Gatewood Davis Island Yacht Club 06/22 08:03:27 112:13:27 78:49:27
5 23 USA 60260 MILKY WAY Dufour 40e Alexander Natanzon Huguenot YC , Haifa Sailing Cl 06/22 06:21:21 110:31:21 79:06:15
6 24 USA 315 CARINA McCurdy & Rhodes 48 A. Rives Potts CCA, RBYC, NYYC 06/22 05:41:59 109:51:59 79:09:40
7 25 USA 172 GARNET X-412 Joe Naroski 06/22 06:35:49 110:45:49 79:18:31
8 27 USA 43950 TEMPTRESS Taylor 41 Jay Gowell CCA, NYYC 06/22 05:49:43 109:59:43 79:32:46
9 29 USA 333 TIME OUT J-109 Douglas Evans Hyannis YC, Milwaukee YC 06/22 08:21:37 112:31:37 80:08:30
10 30 USA 52526 STORMY WEATHER Swan 44 Mk1 Michael Maholchic Eastport YC 06/22 08:38:28 112:48:28 80:20:42
USA 93310 TRIPLE LINDY Swan 44 Mk II Joe Mele STC RET Retired
USA 9368 BANDERA Yawl Kenneth Luczynski Yocum SC, Boston SC DNS Did Not Start
USA 50197 FLYING LADY Swan 46 Phillip Dickey Essex YC, Sachem's Head YC DNS Did Not Start
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 6

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 19 USA 50454 APRÈS J-120 Stephen Besse Vineyard Haven YC 06/22 01:47:48 105:47:48 78:08:55
2 31 USA 53520 HERON J-120 Greg Leonard Severn Sailing Assoc 06/22 02:47:47 106:47:47 80:25:23
3 33 USA 51233 VAMOOSE J-120 Bob Manchester Barrington Yacht Club 06/22 06:08:18 110:08:18 80:29:08
4 40 CAN 50271 DEVIATION J-120 Stuart McCrea RNSYS 06/22 04:50:11 108:50:11 82:04:51
5 42 USA 51218 CHAOTIC FLUX J-120 James Chen HHSA 06/22 06:01:10 110:01:10 82:18:38
6 46 USA 51120 WINDBORN J-120 Richard Born Annapolis YC 06/22 06:58:18 110:58:18 82:54:49
USA 83293 MADISON J-120 Brian Spears Black Rock YC DNS Did Not Start
USA 51334 SHINNECOCK J-120 James Praley Annapolis YC, STC DNS Did Not Start
USA 28920 SUNSET CHILD J-120 Richard Mainland and Jules del Vecchio CYC, LYC, STC DNS Did Not Start
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 7

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 5 USA 93499 VALKYRIE First 44.7 Drew Chapman NYYC, Shelter Island YC 06/21 18:32:33 98:22:33 73:44:21
2 18 GBR 2080 EL ORO Whitbread (1973) Tim Wilson RYS 06/22 03:57:55 107:47:55 78:03:25
3 20 CAN 52543 ZOE II First 40 Francois Brassard Quebec Yacht Club (YCQ) 06/22 04:12:40 108:02:40 78:28:43
4 21 USA 12204 AUGUST WEST J-122 Jamey Shachoy CCA, Beverly YC 06/22 00:06:19 103:56:19 78:43:07
5 28 CHI 5711 EQUINOCCIO Swan 57 Martin Westcott Club de Yates Valdivia 06/22 03:42:28 107:32:28 80:02:57
6 39 USA 48601 ICE BEAR Morris 48 Carolyn Harrington 06/22 11:41:31 115:31:31 82:01:59
7 41 USA 38007 KURRANULLA Sydney 38 Stuart Jones Liberty Sailing Club 06/22 05:23:52 109:13:52 82:11:35
8 45 USA 60085 MOXIEE J-122 Daniel Heun 06/22 05:04:18 108:54:18 82:37:38
9 50 USA 60003 TARAHUMARA J-122 John Gregg CCA, Corinthian YC 06/22 05:59:29 109:49:29 83:29:53
USAR 2036 SHEARWATER Sydney 36 Chris Bjerregaard and Joe Whelan Bristol YC RET Retired
CAN 54381 AIRBORNE IV Beneteau 50 William Greenwood III CCA, RNSYS DNS Did Not Start
CAN 63495 DOGSLED Kaufman 47 Todd Barnard RNSYS DNS Did Not Start
USA 60786 JAMBO First 40 Mark Coleman CCA, Newport YC DNS Did Not Start
USA 52744 SLIDE RULE First 44.7 Scott Bearse Hyannis YC DNS Did Not Start
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 8

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 7 USA 39532 OLD SCHOOL Farr 395 Ganson Evans Bucks Harbor YC 06/21 18:33:47 98:13:47 74:50:08
2 37 USA 52756 SARAH X-41 Gregory Manning EGYC 06/22 03:15:35 106:55:35 81:05:12
3 38 GBR 5598 KENAI J-44 Christopher Lewis Lakewood YC 06/22 01:47:54 105:27:54 81:12:13
4 48 USA 43600 VAMP J-44 Leonard Sitar CCA, STC 06/22 04:24:58 108:04:58 83:02:28
5 52 USA 39520 BLUEMOON Farr 395 Luke Puk 06/22 05:17:08 108:57:08 83:54:04
6 54 USA 60645 C 'EST BON Sense 50 Carl Merz IYAC Newport 06/22 12:00:07 115:40:07 84:42:26
7 59 USA 51110 TRIAGE Tripp 41 Angela Earley Portsmouth BC, Leatherlips YC 06/22 07:16:13 110:56:13 85:59:21
8 64 USA 111 SKULL CRACKER J-111 Daniel Kitchens Chicago YC 06/22 10:03:54 113:43:54 86:29:43
9 67 CHN 323 SPIRIT OF NOAHS J-44 Noahs Group Noahs (Shanghai) Sailing Club, 06/22 12:31:00 116:11:00 88:00:14
USA 42844 CHARLIE V J-44 Norman Schulman SCYC, NYYC DNS Did Not Start
USA 42324 GLORY J-44 United States Coast Guard Academy Coast Guard Sailiing Club, STC DNS Did Not Start
USA 49 GOLD DIGGER J-44 James Bishop CCA, RBYC DNS Did Not Start
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 9

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 1 USA 60564 WARRIOR WON XP44 Christopher Sheehan Larchmont YC, STC 06/21 10:20:25 89:50:25 70:40:03
2 49 USA 60525 CECILIE VIKING Elan 450 Vidar Skjelstad RSF Norway 06/22 04:29:24 107:59:24 83:07:10
3 51 USA 60342 MATADOR J-133 Michael Mcivor & Dale McIvor Pequot YC, NYYC 06/22 04:09:18 107:39:18 83:53:40
4 57 USA 60492 LUCY GEORGINA Xp 44 Peter Bacon SCYC 06/22 04:39:24 108:09:24 85:48:09
5 60 CAN 54554 BELLA J J-133 Ray and Andrea Rhinelander RNYC, RNSYS 06/22 05:43:45 109:13:45 86:05:14
6 61 USA 71 BLACK WATCH S&s Custom 68' Yawl John Melvin and Trevor Fetter NYYC, IHYC 06/22 04:54:18 108:24:18 86:06:20
7 65 USA 33555 FEARLESS Baltic 55 Shaun Ensor Mattaposset YC, STC 06/22 06:09:37 109:39:37 87:17:18
8 66 USA 12058 SALTY GOOSE Derecktor 54 E. Paul Derecktor 06/22 05:20:36 108:50:36 87:24:09
9 69 ITA 16969 WHY NOT Swan 56 Fabio Scalzi Reale Yacht Club Canottieri Sa 06/22 11:44:41 115:14:41 90:41:27
USA 1131 SOULMATES Roger Martin 40 Adam Loory STC, Huguenot YC RET Retired
USA 50400 ENTROPY Tripp 41 Paul Hamilton and Patricia Young CCA, NYYC, STC, RORC DNS Did Not Start
USA 45454 LIR Swan 45 John McNamara AYC/NYYC/STC DNS Did Not Start
USA 666 REINDEER Morris 48 Tony Parker and Peter Driscoll CCA, STC DNS Did Not Start
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 10

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 3 USA 1200 HIGH NOON Tripp 41 Young American Jr. Big Boat Sailing Team CCA, American YC 06/21 09:07:05 88:27:05 72:44:11
2 16 USA 43777 CRAZY HORSE J/V 50 Kevin McLaughlin Low Tide YC 06/21 14:31:00 93:51:00 77:35:09
3 47 USA 51356 SPECTRE J-125 Brian Prinz BYC 06/21 22:04:26 101:24:26 82:55:15
4 56 USA 52120 BRIGAND Nelson Marek/Cookson 50 Sean Saslo CCA, Offsoundings Club 06/21 21:16:22 100:36:22 85:23:14
5 62 USA 51695 OAKCLIFF FARR 40 - B Farr 40 Oakcliff Oakcliff Sailing Penalty 4 Hrs 06/21 21:03:15 104:23:15 86:18:11
6 63 USA 51990 OAKCLIFF FARR 40 - B Farr 40 Oakcliff Oakcliff Sailing 06/22 01:08:38 104:28:38 86:18:55
7 68 USA 60999 WEATHERLY Hoek 65 John Duerden New York Yacht Club 06/22 03:19:00 106:39:00 88:19:01
USA 51552 MAGIC Santa Cruz 52 Ken Laudon AYC RET Retired
USA 60454 AZURA Swan 56 Jamie Walker RBYC, Charleston YC DNS Did Not Start
USA 4304 CHRISTOPHER DRAGON Ker 43 Andrew Weiss STC, Larchmont YC DNS Did Not Start
USA 50282 MIRACLE R/P 44 Michael Cashel NYYC, Fishers Island YC DNS Did Not Start
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 11

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 55 GBR 711 MAXIMIZER Farr 72 Jose Diego-Arozamena NYYC 06/21 15:12:21 94:22:21 85:18:12
2 70 USA 2600 SIREN R/P 57 Custom William Hubbard NYYC, RBYC 06/21 16:29:51 95:39:51 91:17:20
3 71 IVB 612 NIX X 612 Gte Regatta Nico Cortlever K.W.V. Loosdrecht, Sint Maarte Penalty 4 Hrs 06/22 04:13:48 111:23:48 93:01:48
GBR 301 CHALLENGER Whitbread 60 Christopher Stanmore-major RORC RET Retired
USA 50015 JAMBI Hinckley Bermuda 50 John Levinson Pequot YC DNS Did Not Start
USA 50095 KODIAK R/P 66 Llwyd Ecclestone CCA DNS Did Not Start
USA 52560 PROSPECTOR Farr 60 Shelter Island Transatlantic Partners DNS Did Not Start
USA 55655 SIMON SAYS OAKCLIFF Andrews 68 Oakcliff Oakcliff Sailing DNS Did Not Start
USA 50069 TEMPTATION - OAKCLIF Ker 50 Oakcliff NYYC DNS Did Not Start
USA 52599 WAHOO Ker 50 Custom Joshua Hinshaw NASS DNS Did Not Start
blank
Cruiser Division
Class 12

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 1 USA 51428 SHEARWATER Mason 43 Daniel Biemesderfer CCA, Stonington Harbor YC 06/22 11:41:00 114:41:00 83:54:33
2 2 USA 41644 TOUJOURS Tartan 37 Brian Bush Chatham YC 06/22 13:53:12 116:53:12 85:01:51
3 3 USA 25391 MERIDIAN Tartan 4600 Murray Beach Mattapoisett YC 06/22 10:13:31 113:13:31 86:35:33
4 4 USA 60506 LECHEILE Hylas 49 Brian Palmer 06/22 16:25:03 119:25:03 87:06:14
5 7 USA 1508 PAU HANA Catalina 36 David Wilson NYC, CHNYC 06/22 21:41:33 124:41:33 89:26:15
6 12 USA 52766 BLUE NOTE Bristol 43.3 Gary Nackman Raritan YC 06/22 16:50:36 119:50:36 90:16:53
7 15 USA 32730 INISHARON F&C 44 Jim Murphy and Tom Tobin CCA, STC, AYC, NYYC 06/22 19:24:29 122:24:29 92:38:59
8 20 USA 32552 HELIOS Swan 44 Morgan McCauley SCYC 06/22 18:58:28 121:58:28 95:06:36
9 23 USA 47502 ALTAIR Oyster 475 Kenneth Bacco NYYC 06/23 01:40:36 128:40:36 97:59:27
USA 60823 ORCA Island Packet 38 Harold Guidotti Duck Island YC RET Retired
USA 52571 ATTITUDE Beneteau 423 Shawn Dahlen Duxbury YC DNS Did Not Start
USA 32708 CHECKMATE Alden 44 Frank Flores Essex YC DNS Did Not Start
USA 73113 CRACKERJACK Cambria 40 Alan Krulisch CCA, Petit MananYC DNS Did Not Start
USA 60247 LEGACY V Alden 54 Michael Wiseman SHYC DNS Did Not Start
USA 35322 WISCHBONE Oyster 53 Jeffrey Wisch CCA DNS Did Not Start
blank
Cruiser Division
Class 13

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 5 USA 51109 CAPELLA Sabre 452 David Millet CCA, NYYC 06/22 06:07:05 108:57:05 88:39:20
2 6 USA 60583 ARAUCARIA Amel 55 Aldo Roldan NYYC 06/22 07:55:14 110:45:14 88:52:24
3 8 USA 5501 LAISSEZ FAIRE Alden 55 Robert Young CCA NYYC IHYC 06/22 07:22:05 110:12:05 89:42:52
4 9 USA 61437 VARUNA Sound Sailing Center Martinus Van Breems 06/22 09:00:19 111:50:19 89:49:55
5 10 USA 5542 ESCAPADE Oyster 55 Larry Caillouet Port Oliver YC 06/22 09:27:16 112:17:16 89:50:03
6 13 USA 60816 LIBERTY CALL Oyster 54 Matthew Pilon 06/22 08:14:58 111:04:58 90:25:58
7 14 USA 60589 SELEMAT McCurdy & Rhodes 66 Ketch Ronald Rossetti CCA 06/22 06:09:55 108:59:55 91:35:15
8 18 USA 51750 BEAM REACH Little Harbor 50 Thomas J. Flocco St Georges Sport and Dinghy Cl Penalty 30 Mins 06/22 09:01:56 112:21:56 93:24:57
9 19 USA 55110 HAERLEM Swan 55 Hendrikus P Wisker STC 06/22 09:53:35 112:43:35 93:37:44
10 22 USA 42454 CHASSEUR Little Harbor 54 Miles Cook 06/22 15:18:24 118:08:24 97:09:44
11 25 USA 74 MOONRACER Little Harbor 60 Michael Hudner CCA 06/22 10:53:37 113:43:37 98:44:12
12 26 USA 60614 WASSAIL Najad 440 CC Nicholas Orem CCA 06/22 20:43:46 123:33:46 100:36:14
USA 51020 MOMENTUM Hinckley Sw51 Paul M Kanev RET Retired
USA 60056 DHARMA Hylas 56 Rs Doug Robinson Charleston YC DNS Did Not Start
USA 51703 RESTIVE Alden 48 Custom George Denny NYYC DNS Did Not Start
blank
Cruiser Division
Class 14

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 11 GBR 4626 BREEZING UP J-46 W. Bradford Willauer CCA, PNYC 06/22 02:55:52 105:35:52 90:01:17
2 16 USA 40047 VERISSIMO Alden 63 Connell Cannon NYYC, CYC 06/22 01:45:36 104:25:36 92:43:48
3 17 USA 51333 KINSHIP Baltic 52 Tom Selldorff New Bedford YC 06/22 03:40:22 106:20:22 92:52:48
4 21 USA 2112 YYZ Jeanneau 53 Justin Bonar RCYC 06/22 12:09:31 114:49:31 96:01:47
5 24 USA 51868 DEFIANCE Swan 56 Peter Noonan CCA, NYYC 06/22 04:09:13 106:49:13 98:37:32
6 27 USA 7122 FREE RANGE CHICKEN Perry 59 Bruce Anderson Balboa YC 06/22 03:15:35 105:55:35 102:30:32
7 28 CAY 11 METOLIUS Frers 84 Stephen Sherwin CCA, RBYC 06/22 01:45:48 104:25:48 102:34:54
8 29 USA 8888 LADY B Swan 62 John Madden CCA, RBYC Penalty 1 Hr 06/22 04:49:11 108:29:11 104:31:00
9 30 CAY 60779 SIRONA Tripp 65 Geoffrey Pierini NYYC 06/22 03:14:27 105:54:27 105:54:27
USA 56000 MOONDANCE Swan 56 Michael Johnson Nantucket YC RET Retired
USA 60790 ANDIAMO Gunfleet 58 Richard Ladelfa GIYS DNS Did Not Start
ITA 12271 ISOLA Baltic 52 Howard Eisenberg CCA, NYYC DNS Did Not Start
USA 5619 ODETTE Hylas 56 Jasen Adams AYC DNS Did Not Start
USA 22 TRUE J-160 Howard Hodgson CCA DNS Did Not Start
blank
Gibbs Hill Lighthouse Division
Class 15

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

USA 60206 DREAM CRUSHER Kernan 47 Devin McGranahan NYYC, CRYC DNS Did Not Start
USA 52569 INDRA TP-52 Thomas Linkas Boston YC DNS Did Not Start
IVB 72 MOMO Maxi 72 Momo Racing LTD Royal BVI Yacht Club DNS Did Not Start
USA 60722 PROTEUS Maxi 72 George Sakellaris CCA, RBYC, NYYC DNS Did Not Start
USA 95 SPOOKIE Tp-52 Stephen Benjamin STC DNS Did Not Start
USA 60456 WHITE RHINO 2 Carkeek 47 Todd Stuart NYYC DNS Did Not Start
USA 4511 WIZARD R/p 74 Peter Askew and David Askew NYYC, STC DNS Did Not Start
blank
Open Division
Class 16

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 1 USA 12358 COMANCHE Vplp-verdier 100 Jim Clark and Kristy Hinze Clark NYYC 06/19 04:22:53 34:42:53 34:42:53
2 2 USA 128 TOOTHFACE 2 Class 40 - Akilaria Rc3 Mike Dreese Constitution YC 06/21 16:42:40 95:02:40 55:11:15
3 3 USA 60825 INIGO MONTOYA Elliott 35ss Mike Piper Eastern YC 06/22 03:17:37 105:37:37 64:29:42
4 4 USA 118 HORIZON - OAKCLIFF Class 40 Oakcliff Oakcliff Sailing 06/22 06:44:09 109:04:09 65:27:00
USA 7575 BELLA PITA Tripp 75 Jim Grundy NYYC DNS Did Not Start
blank
Hauling The Mail
Class 17

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 1 USA 12358 COMANCHE Vplp-verdier 100 Jim Clark and Kristy Hinze Clark NYYC 06/19 04:22:53 34:42:53 34:42:53
2 2 USA 128 TOOTHFACE 2 Class 40 - Akilaria Rc3 Mike Dreese Constitution YC 06/21 16:42:40 95:02:40 55:11:15
3 4 USA 60825 INIGO MONTOYA Elliott 35ss Mike Piper Eastern YC 06/22 03:17:37 105:37:37 64:29:42
4 5 USA 118 HORIZON - OAKCLIFF Class 40 Oakcliff Oakcliff Sailing 06/22 06:44:09 109:04:09 65:27:00
USA 7575 BELLA PITA Tripp 75 Jim Grundy NYYC DNS Did Not Start
blank
Hauling The Mail
Class 18

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Yacht Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 3 USA 2600 SIREN R/P 57 Custom William Hubbard NYYC, RBYC 06/21 16:29:51 95:39:51 63:05:20
USA 60206 DREAM CRUSHER Kernan 47 Devin McGranahan NYYC, CRYC DNS Did Not Start
USA 52569 INDRA TP-52 Thomas Linkas Boston YC DNS Did Not Start
USA 50095 KODIAK R/P 66 Llwyd Ecclestone CCA DNS Did Not Start
IVB 72 MOMO Maxi 72 Momo Racing LTD Royal BVI Yacht Club DNS Did Not Start
USA 52560 PROSPECTOR Farr 60 Shelter Island Transatlantic Partners DNS Did Not Start
USA 60722 PROTEUS Maxi 72 George Sakellaris CCA, RBYC, NYYC DNS Did Not Start
USA 55655 SIMON SAYS OAKCLIFF Andrews 68 Oakcliff Oakcliff Sailing DNS Did Not Start
USA 95 SPOOKIE Tp-52 Stephen Benjamin STC DNS Did Not Start
USA 60456 WHITE RHINO 2 Carkeek 47 Todd Stuart NYYC DNS Did Not Start
USA 4511 WIZARD R/p 74 Peter Askew and David Askew NYYC, STC DNS Did Not Start

©Copyright Newport Bermuda Race® 2004-2016