2018 Newport Bermuda Race ®
Class and Division Results
Scored Under ORR
blank
Multihull Division
Class 1

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Boat Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 1 USA 6204 ELVIS Gunboat 62 Mr. Jason Carroll Larchmont Yacht Club 06/18 04:35:32 63:25:32 63:25:32
2 2 USA 6201 TRIBE Gunboat 62 Greg Gigliotti New York Yacht Club 06/19 17:16:23 100:06:23 91:00:36
3 3 USA 61006 ARETHUSA Gunboat 60 Phil Lotz New York Yacht Club 06/19 18:11:12 101:01:12 95:32:20
blank
Double-Handed Division
Class 2

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Boat Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 1 USA 42899 YANKEE GIRL Morris Justine 36 Zachary Lee Sail MV 06/20 09:40:12 116:20:12 90:53:12
2 2 USA 60841 CORVUS Morris 36 Chris Terajewicz 06/20 11:38:55 118:18:55 91:00:50
3 3 USA 759 THORA Little Harbor 36 Emmet Todd 06/20 13:47:35 120:27:35 91:51:36
4 4 USA 12946 AGGRESSIVE C&c 35-2 Raymond Renaud Bristol Yacht Club 06/20 09:54:06 116:34:06 93:31:54
5 5 USA 52551 WILD GOOSE II Sun Fast 40.3 Daniel Walsh American Yacht Club 06/20 08:42:23 115:22:23 94:51:07
6 7 USA 52648 WHISPER Hinckley 48 Yawl Thomas Vander Salm CCA 06/20 13:45:17 120:25:17 98:04:33
7 8 USA 32624 DIRIGO C&c 41 Eric Johnson Eastport YC, SGD&SC 06/20 08:53:09 115:33:09 99:05:33
blank
Double-Handed Division
Class 3

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Boat Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 6 USA 61216 LUNA Spirit Yachts 47 Alessandro Pagani Eastern Yacht Club 06/20 07:40:49 114:20:49 97:15:33
2 9 USA 40104 KIVA Hinckley SW 51 Mark Stevens CCA 06/20 05:11:08 111:51:08 99:42:38
3 10 USA 52062 ARROWHEAD J-42 Steve Berlack RORC 06/20 05:22:51 112:02:51 100:05:39
4 11 USA 51333 KINSHIP Baltic 52 Ryan Walsh New Bedford YC/NYYC 06/20 00:41:00 107:21:00 102:18:34
5 12 USA 43968 ALIBI J-120 Gardner Grant Pequot YC, NYYC, STC, RORC 06/20 04:20:30 111:00:30 102:18:36
6 13 USA 52787 NEXT BOAT Morris 45 Mark Ellman CCA, STC 06/20 03:36:18 110:16:18 103:52:07
7 14 GBR 17 NEMESIS Swan 45 James Heald RORC 06/20 03:41:40 110:21:40 110:21:40
USA 52044 RUSE Swan 44 William (bill) Marsh Hyannis YC RET Retired
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 4

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Boat Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 1 USA 2170 GRUNDOON Columbia 50 James Grundy NYYC 06/20 05:42:19 112:12:19 75:22:25
2 2 USA 2021 NICOLE Cal 40 Thomas Campbell TAYC 06/20 08:20:40 114:50:40 75:25:40
3 3 USA 2213 FLYER Cal 40 Douglas Abbott CCA/TAYC/MRYC 06/20 09:17:59 115:47:59 75:56:04
4 4 USA 51428 SHEARWATER Mason 43 Daniel Biemesderfer CCA, Stonington Harbor YC 06/20 11:36:47 118:06:47 76:45:14
5 5 USA 70320 LATITUDE Mason 43 Brian Gillen NYYC/AHYC 06/20 11:13:04 117:43:04 76:51:41
6 6 BER 435 BERMUDA OYSTER Oyster 435 Paul Hubbard RBYC, RHADC, RORC 06/20 09:19:24 115:49:24 77:32:20
7 10 USA 30521 GLIM C&c 402 William Klein Norwalk YC 06/20 06:41:45 113:11:45 78:26:30
8 11 USA 21108 GADZOOKS C&c 382 Geoffrey Beringer Norwalk Yacht Club 06/20 11:44:41 118:14:41 78:31:39
9 12 USA 11 SWIFT Navy 44 Mk I Paige Krumwiede NASS 06/20 06:12:15 112:42:15 78:38:27
10 16 USA 31346 LINDY Custom David Dickerson CCA 06/20 07:41:27 114:11:27 79:40:27
USA 40808 SELKIE McCurdy & Rhodes 38 Sheila McCurdy CCA DSQ Disqualified
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 5

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Boat Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 7 USA 10625 DREAMCATCHER Swan 48 MudRatz Offshore Team MudRatz 06/20 04:03:07 110:23:07 78:02:59
2 8 USA 779 FROYA McCurdy & Rhodes 46 W. Gunther and B. Tobin CCA, STC, Essex YC, Noroton YC 06/20 04:50:26 111:10:26 78:13:49
3 9 USA 43553 MISTY J-40 Wk Fred Allardyce CCA 06/20 05:14:10 111:34:10 78:23:12
4 13 USA 16 DORADE S&S 52 Yawl Kevin Miller NYYC 06/20 04:05:38 110:25:38 78:46:37
5 14 USA 50820 FINESSE J-42 Eliot Merrill HYC, WYC, SHYC 06/20 03:30:20 109:50:20 78:58:49
6 15 USA 23 DEFIANCE Navy 44 Mk II Matthew Signorelli NASS 06/20 04:31:33 110:51:33 79:31:18
7 17 USA 83121 BANDANA Swan 47 Coard Benson TAYC 06/20 04:00:42 110:20:42 80:00:42
8 18 USA 40789 LORA ANN Express 37 Richard du Moulin CCA, STC,LYC 06/20 04:54:18 111:14:18 80:16:43
9 20 USA 52910 SHAZAAM! J-42 Roger Gatewood Davis Island Yacht Club 06/20 05:50:45 112:10:45 80:48:46
10 21 USA 60247 LEGACY V Alden 54 Michael Wiseman SHYC 06/20 09:40:54 116:00:54 80:59:31
11 22 USA 50692 MORGAN OF MARIETTA Centurion 42 Colin Golder Raritan YC, RHKYC 06/20 07:22:38 113:42:38 81:00:19
12 29 USA 60468 GEMINI Hanse 375 James Coffman New York Yacht Club, Cedar Poi 06/20 08:03:49 114:23:49 82:30:32
13 30 USA 42937 CARINA J-37 William Passano III CCA, Gibson Island YS 06/20 07:16:32 113:36:32 82:38:50
14 37 USA 52439 KALEVALA II Grand Soleil 37 Tapio Saavalainen Annapolis Yacht Club (AYC) 06/20 09:05:59 115:25:59 83:38:50
USA 61072 MIQUELINA Tayana 48 Ds Vasco de Sousa RET Retired
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 6

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Boat Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 19 USA 93555 NANUQ Sabre 426 Glenn Doncaster Fishing Bay Yacht Club 06/20 04:24:26 110:34:26 80:41:04
2 23 USA 43950 TEMPTRESS Taylor 41 John Gowell CCA, NYYC, CYC 06/20 03:25:04 109:35:04 81:02:51
3 24 USA 61111 JACKHAMMER J-121 Andrew Hall 06/20 03:49:21 109:59:21 81:25:24
4 26 CAN 54381 AIRBORNE IV Beneteau 50 William Greenwood III CCA, RNSYS 06/20 06:01:40 112:11:40 81:48:14
5 27 USA 74434 HIRO MARU S&s 49 Hiroshi Nakajima CCA, Stamford YC, Storm Trysai 06/20 05:25:13 111:35:13 81:51:04
6 28 CAN 52543 ZOE II First 40 Francois Brassard Quebec Yacht Club (YCQ) 06/20 04:31:48 110:41:48 82:19:47
7 34 USA 50197 FLYING LADY Swan 46 Phillip Dickey CCA, Pequot YC, Essex YC, Sach 06/20 06:46:28 112:56:28 83:18:01
8 36 USA 60260 MILKY WAY Dufour 40e Alexander Natanzon Huguenot YC 06/20 07:11:23 113:21:23 83:27:15
9 39 USA 52129 MOON DOG C & C 115 Brian Abbott and James Arrighi Barrington Yacht Club 06/20 06:48:20 112:58:20 83:43:59
10 42 USA 28990 PHANTOM Tripp 40 Kenneth Luczynski US Merchant Marine Academy 06/20 03:38:35 109:48:35 84:15:27
11 43 USA 2036 SHEARWATER Sydney 36 Chris Bjerregaard and Joe Whelan Bristol YC 06/20 06:05:00 112:15:00 84:23:46
12 50 USA 61138 KILLUA Dehler 38 C James Binch CCA, RCYC 06/20 07:51:36 114:01:36 85:46:59
13 53 USA 52238 RAGANA Cape Fear 38 Darius Peleda 06/20 06:27:51 112:37:51 86:01:41
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 7

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Boat Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 31 USA 51512 ROCKET SCIENCE J-120 Rick Oricchio CCA, STC, RORC, BRYC 06/20 02:39:27 108:39:27 83:02:45
2 32 USA 51120 WINDBORN J-120 Richard Born Annapolis YC/ CCA 06/20 02:24:27 108:24:27 83:11:03
3 33 USA 25900 SLEEPING TIGER J-120 John Harvey and Rick Titsworth Bayview Yacht Club 06/20 02:05:13 108:05:13 83:11:29
4 35 USA 83293 MADISON J-120 Brian Spears Black Rock YC 06/20 03:37:12 109:37:12 83:21:31
5 38 USA 60592 BELLATRIX Salona 41 Deric Hetzel 06/20 03:40:45 109:40:45 83:43:45
6 40 USA 51233 VAMOOSE J-120 Robert Manchester Barrington Yacht Club 06/20 05:03:06 111:03:06 84:02:57
7 41 CAN 50271 DEVIATION J-120 Stuart McCrea RNSYS 06/20 03:53:47 109:53:47 84:06:17
8 44 USA 12282 ORION J-122 Paul Milo NYYC 06/20 03:05:04 109:05:04 84:35:59
9 45 USA 38007 KURRANULLA Sydney 38 Stuart Jones Liberty Sailing Club 06/20 04:22:13 110:22:13 84:55:29
10 47 USA 60786 JAMBO First 40 Mark Coleman Newport YC 06/20 06:18:30 112:18:30 85:27:48
11 51 USA 43 AMADEUS V Xp 38 Dr Jay Turchetta 06/20 04:13:00 110:13:00 85:47:19
12 55 USA 12235 SUMMER GRACE J 122 Chrostopher Stanmore-Major 06/20 05:05:26 111:05:26 86:04:14
13 56 USA 61220 J-CURVE J-122 David Cielusniak Manhasset Bay Yacht Club 06/20 05:17:00 111:17:00 86:21:46
14 57 USA 60085 MOXIEE J-122 Daniel Heun US Sailing 06/20 04:52:30 110:52:30 86:24:41
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 8

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Boat Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 25 USA 2112 YYZ Jeanneau 53 Justin Bonar RCYC 06/20 02:58:18 108:48:18 81:47:07
2 46 GBR 6053 BALLYTRIM Nautor Swan 53 Andrew Allner Royal Thames Yacht Club 06/20 02:12:09 108:02:09 85:13:25
3 48 USA 60342 MATADOR J-133 Michael McIvor Pequot YC, NYYC 06/20 01:11:22 107:01:22 85:31:46
4 49 USA 45016 DIREWOLF Imx 45 Lawrence Hennessy Duck Island Yacht Club 06/20 01:24:05 107:14:05 85:44:15
5 52 USA 43600 VAMP J-44 Leonard Sitar CCA, STC 06/20 03:03:55 108:53:55 85:55:38
6 54 GBR 5598 KENAI J-44 Christopher Lewis NYYC, Lakewood Yacht Club, Sto 06/20 02:55:24 108:45:24 86:02:54
7 58 USA 60564 WARRIOR WON Xp 44 Christopher Sheehan Larchmont YC, STC, NYYC 06/20 00:50:19 106:40:19 86:45:55
8 59 USA 61150 CROCODILE First 50 Scott Ward Storm Trysail Club 06/20 02:55:01 108:45:01 86:49:04
9 60 USA 60492 LUCY GEORGINA Xp 44 Peter Bacon SCYC 06/20 00:25:42 106:15:42 86:51:36
10 61 USA 60525 CECILIE VIKING Elan 450 Vidar Skjelstad RSF Norway 06/20 04:46:52 110:36:52 87:23:53
11 67 BER 1000 NASTY MEDICINE Corby 41.5 Stephen Sherwin RORC RBYC CCA 06/20 03:37:25 109:27:25 88:33:53
12 68 USA 3817 REVOLUTION Aerodyne 38 Albert Roth 06/20 05:38:40 111:28:40 88:45:13
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 9

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Boat Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 62 USA 43777 CRAZY HORSE J/V 50 Kevin McLaughlin Low Tide YC 06/19 21:37:00 103:17:00 87:46:48
2 63 USA 666 REINDEER Morris 48 Anthony Parker CCA, STC 06/20 01:19:36 106:59:36 87:55:54
3 64 USA 33555 FEARLESS Baltic 55 Shaun Ensor Mattaposset YC, STC 06/20 02:56:51 108:36:51 88:06:34
4 65 USA 1 INCOGNITO J-121 Joe Brito Jr. NYYC, BYC 06/20 02:46:31 108:26:31 88:18:05
5 66 USA 12104 ALCHEMY J-121 David Southwell 06/20 03:36:15 109:16:15 88:20:33
6 69 USA 71 BLACK WATCH S&s Custom Yawl John Melvin and Trevor Fetter NYYC, IHYC, Essex YC, SDYC 06/20 03:36:16 109:16:16 88:53:30
7 71 USA 50400 ENTROPY Tripp 41 Paul Hamilton and Patricia Young CCA, NYYC, STC, RORC 06/20 01:42:13 107:22:13 89:06:08
8 72 USA 51356 SPECTRE J-125 Brian Prinz BYC 06/20 00:55:47 106:35:47 89:06:30
9 74 USA 50282 MIRACLE R/P 44 Michael Cashel NYYC, Fishers Island YC 06/20 00:52:19 106:32:19 90:18:56
10 75 USA 60999 WEATHERLY Hoek 65 John Duerden New York Yacht Club 06/20 01:35:54 107:15:54 91:05:38
11 76 USA 60739 SCYLLA Dehler 46 Markus Lahrkamp American Yacht Club 06/20 04:21:36 110:01:36 91:23:44
12 77 USA 50316 LOLA J-130 Jonathan Burt CCA / Quissett Yacht Clu 06/20 03:57:50 109:37:50 92:32:19
blank
St. David's Lighthouse Division
Class 10

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Boat Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 70 USA 4304 CHRISTOPHER DRAGON Ker 43 Andrew Weiss STC, Larchmont YC 06/19 18:16:45 99:46:45 88:53:36
2 73 USA 50069 TEMPTATION - OAKCLIF Ker 50 Arthur Santry NYYC 06/19 17:16:50 98:46:50 89:28:19
3 78 USA 52599 WAHOO Ker 50 Custom Viktor Turner NASS 06/19 18:54:54 100:24:54 92:41:52
4 79 GER 5555 BANK VON BREMEN J/V 53 Custom Carol Smolawa SKWB 06/19 22:50:01 104:20:01 92:51:14
5 80 USA 51552 MAGIC Santa Cruz 52 Kenneth Laudon AYC 06/19 23:39:56 105:09:56 93:00:27
6 81 USA 50095 KODIAK R/p 66 Llwyd Ecclestone CCA 06/19 16:20:32 97:50:32 94:35:04
7 82 USA 2600 SIREN R/p 57 William N. Hubbard III NYYC, RBYC, RORC, PYC RDG 27 Mins 06/19 17:30:08 98:33:08 96:08:56
8 83 USA 8955 MERLIN Bill Lee Custom Chip Merlin St Petersburg Yacht Club 06/19 16:11:52 97:41:52 97:41:52
blank
Finisterre Division
Class 11

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Boat Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 1 USA 60823 ORCA Island Packet 38 Harold Guidotti Essex YC, Duck Island YC 06/20 17:59:13 123:19:13 82:15:49
2 2 USA 32002 SELKIE Morris 32.5 Chip Bradish Blue Water Sailing Club 06/20 16:47:13 122:07:13 82:54:22
3 3 USA 52588 PINNACLE Tartan 4100 Peter Torosian 06/20 08:20:22 113:40:22 87:40:38
4 4 USA 32708 CHECKMATE Alden 44 Frank J Flores Essex YC /CCA 06/20 09:03:53 114:23:53 87:47:08
5 5 USA 32730 INISHARON F&c 44 James Murphy CCA, STC, AYC, NYYC 06/20 10:19:57 115:39:57 87:48:45
6 6 USA 25391 MERIDIAN Tartan 4600 Murray Beach CCA / Mattapoisett YC 06/20 07:54:41 113:14:41 88:01:02
7 7 USA 52766 BLUE NOTE Bristol 43 Gary Nackman Raritan YC 06/20 12:07:08 117:27:08 88:22:08
8 8 USA 52571 ATTITUDE Beneteau 423 Shawn Dahlen Duxbury YC, Beverly YC, DORC 06/20 10:15:50 115:35:50 88:47:00
9 11 USA 35322 WISCHBONE Oyster 53 Jeffery Wisch CCA 06/20 11:01:04 116:21:04 90:25:42
10 12 USA 52015 BELLA Sou’wester 52 Anthony Giarratana 06/20 06:22:44 111:42:44 90:26:44
11 23 USA 60386 CALUSA Sabre 386 Peter Holmes New Bedford Yacht Club/CCA 06/20 12:34:56 117:54:56 95:53:22
12 36 USA 28429 FEO Joshua 47 Isabel Best Bucks Harbor Yacht Club 06/21 17:34:17 146:54:17 101:37:00
USA 60575 BAILIWICK Blue Jacket 40 Roger Echols none RET Retired
blank
Finisterre Division
Class 12

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Boat Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 9 USA 60816 LIBERTY CALL Oyster 54 Matthew Pilon New York Yacht Club 06/20 04:21:30 109:31:30 89:24:12
2 13 USA 51959 CYNTHIA Grand Soleil 46.3 Steven Landis NorwalkYC, NYYC, STC 06/20 04:51:51 110:01:51 91:18:56
3 14 USA 61389 2 IF BY SEA Benteau 473 John Messersmith 06/20 07:42:02 112:52:02 92:31:44
4 16 USA 42454 CHASSEUR Little Harbor 54 Miles Cook NYYC 06/20 07:02:14 112:12:14 93:41:46
5 17 USA 60168 MOON SHADOW Aerodyne 47 Jil Westcott and John Bell Bristol Yacht Club 06/20 08:38:27 113:48:27 94:15:31
6 18 USA 61482 FOXTROT X-482 Adrien Gaussen NYYC 06/20 03:32:55 108:42:55 94:25:02
7 19 USA 4626 BREEZING UP J-46 Charles Willauer CCA 06/20 05:33:37 110:43:37 94:45:41
8 20 USA 54946 BLUE C&c 51 Daniel Epstein Bluewho 06/20 06:48:35 111:58:35 94:48:41
9 21 USA 50707 PESCATORE Hinckley 59 Joseph Ciffolillo Beverly Yacht Club 06/20 06:51:52 112:01:52 94:57:12
10 24 USA 52070 MASQUERADE Baltic 47 Andrew Burton Massachusetts Maritime Academy 06/20 04:35:09 109:45:09 95:55:48
11 29 USA 55110 HAERLEM Swan 55 Hendrikus Wisker STC, ILYC DPI 6% 06/20 05:36:10 110:46:10 97:26:22
12 31 MON 2323 SCARLET Baltic 47 Shoal Draft Barry Feldman 06/20 06:20:55 111:30:55 97:53:18
13 34 USA 73439 SIRENA BELLA J-44 Wk Joe Murli Mystic River Mudheads 06/20 08:54:55 114:04:55 99:00:39
USA 60583 ARAUCARIA Amel 55 Aldo Roldan NYYC RET Retired
blank
Finisterre Division
Class 13

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Boat Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 10 USA 60589 SELAMAT McCurdy & Rhodes 66 Ketch Ronald Rossetti NYYC CCA MYC 06/20 01:20:30 106:20:30 90:22:18
2 15 CHI 24 ENDURANCE Hallberg Rassy 62 Jordi Griso 06/20 02:48:00 107:48:00 92:50:51
3 22 ITA 12271 ISOLA Baltic 52 Howard Eisenberg CCA, NYYC 06/20 03:01:16 108:01:16 95:02:35
4 25 USA 40047 VERISSIMO Alden 63 Connell Cannon NYYC, CYC 06/20 02:17:00 107:17:00 95:59:54
5 26 USA 61015 SUNFLOWER Oceanis 523 Mark Lenci CCA/NYYC 06/20 05:52:30 110:52:30 96:21:04
6 27 USA 22 TRUE J-160 Howard Hodgson CCA and RBYC 06/20 00:06:05 105:06:05 96:32:13
7 28 USA 5619 ODETTE Hylas 56 Jasen Adams Annapolis Yacht Club 06/20 05:55:37 110:55:37 97:25:48
8 30 USA 51104 WINDWALKER Hood 60 Daniel Levangie 06/20 03:07:57 108:07:57 97:43:19
9 32 USA 51868 DEFIANCE Swan 56 Peter Noonan CCA, NYYC 06/20 00:54:27 105:54:27 98:05:10
10 33 USA 61266 BOUNTY Swan 66 Gibb Kane American Yacht Club 06/19 19:05:52 100:05:52 98:43:36
11 35 USA 32872 HERMIE LOUISE Little Harbor 78 Leah and Jay Harris NYYC/CCA 06/20 01:31:08 106:31:08 99:08:08
12 37 USA 7122 FREE RANGE CHICKEN Perry 59 Bruce Anderson Balboa YC 06/20 02:38:57 107:38:57 104:25:58
13 38 ESP 7211 OCEAN PHOENIX Humpherys 77 Juan Luis Serra CLUB DE MAR - MALLORCA 06/20 01:41:40 106:41:40 104:44:17
14 39 CAY 60779 SIRONA Tripp 65 Geoffrey Pierini NYYC 06/19 23:47:18 104:47:18 104:47:18
blank
Gibbs Hill Lighthouse Division
Class 14

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Boat Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 6 USA 61957 APOLLO J-121 Donald Nicholson SDYC, RStLYC 06/20 03:22:52 108:12:52 62:21:35
2 7 USA 1416 SONRISA Xp 44 Greg Kelly Palm Beach, Storm Trysail 06/20 02:50:31 107:40:31 62:41:11
3 8 USA 51601 DESPERADO J-120 Custom Leonid Vasiliev WEBB SAILING 06/20 00:31:50 105:21:50 62:51:31
4 9 USA 46957 OAKCLIFF FARR 40 RED Farr 40 Turbo Sean O'Halloran 06/20 02:00:41 106:50:41 64:42:15
5 10 GBR 4669 PATA NEGRA Lombard 46 Alexander Vodovatov RORC 06/20 04:12:26 109:02:26 64:43:56
6 11 USA 61915 SUMMER STORM Marten 49 Andrew Berdon NYYC, Storm Trysail Club, Beac 06/19 18:25:59 99:15:59 64:49:05
7 12 USA 28520 WESTERLY Santa Cruz 52 Wayne Zittel 06/19 19:23:42 100:13:42 64:55:44
8 13 USA 51990 OAKCLIFF FARR 40 - B Farr 40 Turbo Ethan Johnson Oakcliff Sailing 06/20 01:49:15 106:39:15 65:10:44
9 14 USA 51695 OAKCLIFF FARR 40 - B Farr 40 Turbo Jorge Antonio Madden Ruiz Oakcliff Sailing 06/20 03:22:38 108:12:38 66:26:57
10 15 USA 37 FIRST LIGHT Class 40 Kay Wang The USMMA Sailing Foundation 06/19 22:57:44 103:47:44 67:36:56
blank
Gibbs Hill Lighthouse Division
Class 15

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Boat Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 1 USA 70000 WIZARD Volvo Open 70 Peter & David Askew NYYC & BYC 06/17 22:57:02 55:37:02 47:54:53
2 2 USA 60722 PROTEUS Maxi 72 George Sakellaris NYYC 06/18 00:37:11 57:17:11 48:30:47
3 3 USA 25555 RAMBLER 88 Juan K 27m Mr. George David Indian Harbor Yacht Club 06/17 17:51:51 50:31:51 50:31:51
4 4 USA 60063 WARRIOR Volvo Open 70 (2011) Mod Steve & Stephen Murray, Sr. & Jr. Southern YC, NYYC 06/17 22:40:09 55:20:09 50:42:39
5 5 USA 95 SPOOKIE Tp-52 Stephen Benjamin Seawanhaka Corinthian & Noroto 06/18 23:17:42 79:57:42 59:15:57
6 16 USA 60206 DREAM CRUSHER Kernan 47 Devin & Colin Mcgranahan 06/19 17:16:58 97:56:58 68:40:14
7 17 GER 7007 BLACK PEARL Carkeek 47 Marc Lagesse NYYC 06/19 16:57:43 97:37:43 68:51:09
8 18 USA 50008 PRIVATEER Cookson 50 Scott Innes-jones NYYC 06/19 15:09:02 95:49:02 69:30:36
9 19 USA 60456 WHITE RHINO 2 Carkeek 47 Todd Stuart NYYC 06/19 17:23:37 98:03:37 69:34:48
10 20 USA 61333 TRIPLE LINDY Cookson 50 Joseph Mele Storm Trysail Club 06/19 17:25:22 98:05:22 69:45:45
11 21 USA 119 DRAVET SYNDROME Jv Oakcliff Sailing Bayview Yacht Club / Oakcliff 06/19 15:52:57 96:32:57 76:45:17
12 22 USA 60010 YOUNG AMERICAN-GAMBL R/p 63 Young American Sailing Academy CCA, American YC, YSAS 06/19 16:03:22 96:43:22 77:59:26
blank
Open Division
Class 16

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Boat Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 1 GBR 4945 MAVERICK Infiniti 46R DSS Quentin Stewart RORC, GYC, RCIYC 06/19 16:33:56 97:03:56 97:03:56
2 2 USA 61105 KIWI SPIRIT 2 Finot Conq 53 Staney Paris 06/20 02:56:32 107:26:32 102:46:33
blank
Super Yacht Division
Class 17

Cls

Div

 

 

 

 

 

 

Finish

Elapsed

Corrected

Pos

Pos

Sail No

Boat Name

Design/Model

Captain/Owner

Affiliation

Status

Time(EDT)

Time

Time

1 1 MAR 0000 KAWIL S&S/Derecktor 112 Harold "Spook" Stream RORC 06/20 00:13:37 104:33:37 94:47:16
2 2 RMI 000 AURELIUS Dykstra 110 Daniel Van Starrenburg NYYC 06/20 00:07:32 104:27:32 104:27:32

© Copyright Newport Bermuda Race 2004-2018